W sieci NKWD
Wśród sowieckich agentów w USA ważną rolę odgrywali Oskar Lange i Bolesław Gebert
W sieci NKWD
MAREK JAN CHODAKIEWICZ
W 1943 roku prowadzona przez szpiegów NKWD nagonka na Polaków osiągnęła tak wielkie rozmiary, że główna gazeta Armii USA, "Stars and Stripes" zamieściła karykaturę polskiego oficera, który "rzekomo" miał zginąć w Katyniu. Nie był to jedyny wypadek skutecznego oddziaływania sowieckiego wywiadu na amerykańską opinię publiczną. Ujawnia to nowa książka dwóch historyków z USA, Johna Earla Haynesa i Harveya Klehra.
Ich ostatnie dzieło, "Venona: Decoding Soviet Espionage in America" (Venona: zdemaskowanie sowieckich szpiegów w Ameryce; New Haven and London: Yale University Press, 1999) ma znaczenie wyjątkowe. Pokazuje zakres i skalę oddziaływania wywiadu sowieckiego w USA, zarówno w okresie wojny, jak i później.
Po raz pierwszy jest to praca oparta na tak szerokiej podstawie źródłowej. Autorzy dotarli do materiałów sądowych, wspomnień komunistów i byłych komunistów, materiałów FBI, materiałów Kominternu oraz materiałów NKWD (rozszyfrowanych częściowo przez National Security Agency, która wcześniej występowała pod nazwą Signal Intelligence Service i była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta