Glątwa
Glątwa
Na świecie żyje już sześć miliardów ludzi. Statystycy potrafią obliczyć, ilu z nich choruje na AIDS czy gruźlicę, a nawet ilu miewa migreny. Wydaje mi się, że brakuje danych o systematycznych przypadkach kaca. Możliwe, że cierpi nań około 6OO milionów. Ale szacunek ten jest raczej zaniżony.
Kac, zwany także kociokwikiem lub glątwą, wywodzi się od niemieckiego katzenjammeru, z czego nie wynika, że wymyślili go Niemcy. Upijanie się było ulubionym zajęciem ludzkości od niepamiętnych czasów i znajdowało swe odbicie w sztuce. Jak wspomina Kopaliński, w muzeum monachijskim znajduje się kopia rzeźby "Pijana starucha" autorstwa Myrona z Teb (około 200 p.n.e.). Słownikarze określają kaca łagodnie, jako "złe samopoczucie po przepiciu", budząc podejrzenie, że znają go z cudzych doświadczeń, gdyż w istocie jest to choroba okropna i najcięższe przypadki przypominają agonię. Jakkolwiek większość objawów koncentruje się w głowie - to have a bad head, jak mówią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta