Cios w rozbrojenie
- Światowe reakcje na decyzję Kongresu USA
- Spirala zagrożeń - opinia eksperta
Cios w rozbrojenie
Demokraci opowiadali się za ratyfikacją traktatu CTBT. Na zdjęciu: demokratyczny senator Joseph Biden podczas konferencji prasowej.
FOT. (C) REUTERS
KRZYSZTOF DAREWICZ
z Waszyngtonu
Amerykański Senat nie zgodził się w środę na ratyfikację Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Nuklearnych (CTBT). Decyzja ta stanowi poważną porażkę - zarówno prezydenta Clintona, jak i całej dotychczasowej polityki rozbrojeniowej Stanów Zjednoczonych.
Wniosek o ratyfikację traktatu został odrzucony 51 głosami, głównie senatorów republikańskich, którzy w stuosobowym Senacie mają większość pięciu mandatów. W ten sposób Senat USA po raz pierwszy w swej historii odrzucił międzynarodowy traktat dotyczący kontroli zbrojeń, a Stany Zjednoczone stały się pierwszym krajem, który nie zgodził się na ratyfikację CTBT.
Traktat o zakazie prób nuklearnych podpisało dotąd ponad 150 państw. 26 dokonało już jego ratyfikacji, w tym najbliżsi sojusznicy Stanów Zjednoczonych - Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Traktat może jednak wejść w życie dopiero po ratyfikowaniu go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta