Płacą głównie podatnicy i skazani
Najdroższy jest adwokat
Płacą głównie podatnicy i skazani
RYS. KORSUN
Na koszty procesu karnego, podobnie jak w sprawach cywilnych, składają się koszty sądowe, czyli wydatki np. na: doręczenia pism, oględziny, ogłoszenia, biegłych, a także opłaty. Do kosztów procesu wlicza się ponadto uzasadnione wydatki stron, m.in. na obrońcę lub pełnomocnika.
Pełnomocnika ustanawia pokrzywdzony, gdy występuje w sprawie karnej jako oskarżyciel posiłkowy lub powód cywilny.
Można przyjąć, że obowiązują tu te same zasady co w sprawach cywilnych: odpowiedzialność za wynik procesu i kosztów celowych. Zgodnie z pierwszą - koszty procesu (poza wyjątkami) obciążają tego, kto ostatecznie przegra. Zgodnie z drugą - wygrywającemu zwraca się tylko koszty niezbędne do dochodzenia praw i obrony. O ile jednak w strategii procesu cywilnego trzeba uwzględnić wydatki, o tyle w sprawie karnej nie odgrywają one wielkiej roli, chyba że oskarżony staje przed dylematem, czy skorzystać z usług drogiego adwokata czy wziąć tańszego, ewentualnie ustanowić więcej niż jednego. Samo zainicjowanie śledztwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta