Jaka przyszłość banków spółdzielczych
Jaka przyszłość banków spółdzielczych
Kluczowe znaczenie dla sektora spółdzielczego w polskiej bankowości będzie miało utrzymanie lub nie związków między bankami spółdzielczymi a BGŻ.
Po przesłaniu do Sejmu rządowego projektu ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i ich zrzeszaniu rozpoczął się kolejny etap dyskusji o tym, jak powinien wyglądać sektor spółdzielczy w polskiej bankowości. Jutro odbędzie się zorganizowane pod patronatem marszałka Sejmu seminarium na temat wizji tego sektora.
Rządowy projekt ustawy zawiera rozwiązania, które w istotny sposób zmienią kształt sektora banków spółdzielczych. Przede wszystkim przestaje obowiązywać model trójszczeblowy, zapisany w ustawie z 1994 r., zgodnie z którym banki spółdzielcze miały być zrzeszone w regionalnych, a te z kolei - w banku krajowym, którym miał być BGŻ.
Nowe możliwości
Obecne propozycje nie wykluczają jednak możliwości utworzenia przez banki regionalne banku krajowego. Takiej funkcji nie pełniłby już obligatoryjnie BGŻ, co jednak nie oznacza, że zostanie odcięty od banków spółdzielczych. Zgodnie z projektem ustawy, ma on uzyskać status banku zrzeszającego, co oznacza, że BS będą mogły związać się bezpośrednio z BGŻ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta