Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieciństwo i młodość w prawie karnym

08 listopada 1999 | Moje Prawo | JW

PROCEDURY

Nowy kodeks obniżył dorosłą odpowiedzialność z 16 do 15 lat

Dzieciństwo i młodość w prawie karnym

Niedawno w Trzciance chłopcy w wieku czternastu i jedenastu lat zamordowali szkolnego kolegę. Takim wiadomościom towarzyszą zwykle skargi na bezkarność nieletnich zabójców i przesadną pobłażliwość prawa.

Przypomnijmy zatem zasady odpowiedzialności karnej nieletnich, kiedy ta odpowiedzialność się zaczyna i jakim ulega zmianom w kolejnych przedziałach wiekowych.

- Dziecko do trzynastu lat jest dla prawa karnego całkowicie niedostępne. Nie ponosi żadnej kary kryminalnej za to, co zrobiło. Nie oznacza to jednak, że jego czyny nie mają prawnych konsekwencji. Jeśli dopuści się czynu zabronionego, może być umieszczone w zakładzie wychowawczym lub stosuje się wobec niego inne środki, które przewiduje ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Przykładem niech będzie dozór kuratora. Dlatego jedenastoletni uczestnik zbrodni w Trzciance może być skierowany przez sąd do zakładu wychowawczego i pozostać tam do pełnoletności. Nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1849

Spis treści
Zamów abonament