Odpowiedzi na listy
Dwa limity na dojazdy
Andrzej K., Prudnik. Limit odliczeń na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne wynosi za 1999 r. 1500 zł (odliczenie od dochodu). Jeśli oboje małżonkowie zaliczeni do I lub II grupy inwalidztwa są właścicielami tego samego samochodu (bo objęty jest małżeńską wspólnością majątkową), to każdy z nich ma prawo do oddzielnego limitu ulgi z tytułu jego używania, pod warunkiem że oboje wykorzystują go dla swych potrzeb związanych z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Zdaniem Ministerstwa Finansów (pismo z 16 grudnia 1998 r., PB 5/IMD-01021-3176/98) inna jest sytuacja, gdy podatnik zaliczony do I lub II grupy inwalidów ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do którejś z tych grup albo niepełnosprawne dziecko do lat 16. Wtedy przysługuje mu tylko jeden limit ulgi.
Ryczałt od pożyczki
Krzysztof K., Piotrków Trybunalski. Odsetki od prywatnej pożyczki udzielonej prowadzącemu działalność gospodarczą, ale przez osobę, dla której nie jest to działalność gospodarcza, stanowią dochód z kapitałów pieniężnych i są opodatkowane. Od takich odsetek pożyczkodawca ma obowiązek zapłacenia zryczałtowanego podatku w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu, czyli kwoty odsetek (art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta