Trudna sztuka zawieszania
Co wynika ze zderzenia kodeksu postępowania karnego z urzędniczymi pragmatykami
Trudna sztuka zawieszania
BOGUSŁAW ZAJĄC
Nietrafne zawieszenie w czynnościach może się przełożyć na wysokie odszkodowanie od skarbu państwa.
Kodeks postępowania karnego z 1997 r. wprowadził dość istotną nowość do praktyki procesu karnego przed sądami powszechnymi i wojskowymi, mianowicie zawieszenie w czynnościach służbowych podejrzanego - w postępowaniu przygotowawczym, albo też oskarżonego - w postępowaniu przed sądem. Regulujący tę instytucję art. 276 k.p.k. brzmi następująco: "Tytułem środka zapobiegawczego można zawiesić oskarżonego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo nakazać powstrzymanie się od określonej działalności lub od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów".
Praktyka dość rzadko korzysta z możliwości opisanych w art. 276 k.p.k., pomieszczonym w dziale VI -"Środki przymusu", i rozdziale 28 - "Środki zapobiegawcze", być może właśnie ze względu na przymiot nowości i niejasność przesłanek stosowania tej instytucji.
Zgodnie z treścią art. 249 § 1 k.p.k. środki zapobiegawcze mogą być stosowane:
- w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania,
- tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo,
a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta