Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Repatriacja i język polski

08 listopada 1999 | Publicystyka, Opinie | NC

LIST

Repatriacja i język polski

Gdy 24 listopada 1991 roku odbyła się założycielska konferencja karagandyjskiego obwodowego Polskiego Stowarzyszenia, na której wybrano mnie na prezesa, nikt nawet nie przypuszczał, że będzie możliwa repatriacja Polaków z Kazachstanu do ojczyzny. Prawdopodobnie jedynie ja wierzyłem, że kraj ojczysty mimo wszelkich trudności będzie chciał pomóc ludziom, którzy nie z własnej woli zamieszkali w nieludzkich warunkach w Kazachstanie. I tym samym spełnić, jak uważam, moralny obowiązek.

Początki były trudne. Były wypowiedzi polityków, że skoro raz udało się tym ludziom przeżyć, kopiąc ziemianki, to mogą przyjechać do Polski i zrobić to drugi raz. Albo żeby "umówić się" z prezydentem Krawczukiem, by Polacy z Kazachstanu mogli zamieszkać na Ukrainie. Nie będę tego komentował. Chciałbym tylko, aby politycy, zanim zaproponują rozwiązanie problemu repatriacji, chociaż na chwilę postawili się w sytuacji osób, o losie których chcą decydować.

Niestety, czas ucieka, a Polska coraz bardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1849

Spis treści
Zamów abonament