Obrona tekstyliów i rolnictwa
Co Polska chciałaby wynegocjować w Seattle
Obrona tekstyliów i rolnictwa
Ochrona rynku żywności i nieliberalizowanie do 2005 roku obrotu tekstyliami oraz zgoda na ułatwienia w handlu pozostałymi towarami - to najważniejsze punkty w projekcie stanowiska delegacji, która będzie reprezentować Polskę podczas negocjacji państw należących do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Seattle. Ostateczne efekty negocjacji mogą być jednak inne niż chciałaby strona polska.
Nowa runda wielostronnych negocjacji WTO rozpocznie się 1 stycznia przyszłego roku i potrwa najprawdopodobniej trzy lata. Zakończy się podpisaniem układów handlowych regulujących światowy handel. Natomiast po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska i tak będzie musiała przejąć wszystkie zobowiązania Brukseli. Cele Unii, zrzeszającej państwa bogatsze od Polski i mające bardziej konkurencyjną ofertę na światowych rynkach, często nie są zbieżne z interesem naszego kraju - przyznają polscy dyplomaci akredytowani w Brukseli.
Projekt polskiego stanowiska, które zostanie zaprezentowane podczas negocjacji WTO w Seattle, ma dzisiaj zostać przyjęty lub zmodyfikowany na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Autorem projektu jest resort gospodarki.
Podwyższyć, żeby obniżyć
Polscy negocjatorzy w Seattle szczególnie będą bronić ceł na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta