Co to znaczy reforma oświaty
Co to znaczy reforma oświaty
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
HALINA CZAJKOWSKA-KILIANEK, JÓZEF KILIANEK
Reforma oświaty dla różnych grup i środowisk znaczy co innego. To powoduje konflikt interesów. Dla administracji oświatowej to przede wszystkim reforma strukturalna i programowa, co wyraża się m.in. w powołaniu nowych typów szkół, ustaleniu sieci szkolnej, odwołaniu i powołaniu dyrektorów, wydaniu nowych programów nauczania, podręczników, a także w zmianie szyldów na budynkach szkolnych, wydrukowaniu nowych wzorów świadectw szkolnych czy też innych druków itp.
Inaczej na reformę zapatruje się niemała grupa nauczycieli. Dla nich oznacza ona albo pozostanie nadal w zawodzie, albo szukanie innego zajęcia. Argumenty wskazujące na niż demograficzny jako przyczynę konieczności odejścia z zawodu nie są dla nich przekonujące.
Jeszcze inaczej widzą reformę rodzice, dla których oznacza ona w pierwszej kolejności wydłużenie drogi ich dziecka do szkoły: zlikwidowanych miało być przecież 2200 szkół podstawowych ("Rzeczpospolita" z 7 kwietnia br.). Rodzice bogatsi o doświadczenia z powoływaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta