Przewodnik po królestwie chamstwa
"Przewodnik po królestwie chamstwa"
Moim zdaniem ksiądz Bronisław Grulkowski w swoim liście dopuścił się celowej "nadinterpretacji" ("Przewodnik po królestwie chamstwa", "Rz" 263, 10 - 11.11.1999 r.). Oskarżenie Kory o jednostronność jest tym dziwniejsze, że sam opisuje własne, subiektywne przemyślenia, kierując się karykaturalnym schematem.
Tekst Kory ("Rz" 259, 5.11.1999 r.) jest parabolą (co duszpasterz, znający i rozumiejący Biblię, powinien zauważyć od razu). Świat, który opisuje zaczyna się na Korze i kończy. Autorka nie krytykuje, wskazując palcem i nazywając rzeczy po imieniu. Parabola ma to do siebie, że wymaga własnej interpretacji i odniesień do życia czytającego. Od tego obowiązku dyspensy nie ma.
W liście księdza Grulkowskiego padają określenia: pozorna przedmiotowość (bezprzedmiotowość), bluźniercza buntowniczość, antypolskość. Po lekturze tekstu Kory miałem nieodparte wrażenie, że jest to opinia fatalistki, pokornie znoszącej życie wśród zła (skądkolwiek by ono pochodziło), mającej coraz mniej sił na polemikę z Chamem, osoby delikatnej i dostrzegającej dużo więcej ode mnie. Być może ten artykuł byłby bluźnierczy, gdyby został napisany przez kogoś zupełnie nieznanego, bez autorytetu (lub, co gorsza, z autorytetem pozostawiającym wiele do życzenia). Napisała go jednak Kora - Kora,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta