Więcej praw dla pokrzywdzonych
Doraźne zmiany w ustawie o nieletnich
Więcej praw dla pokrzywdzonych
AGATA ŁUKASZEWICZ
Zastosowanie wobec nieletniego tymczasowego aresztowania, kiedy umieszczenie w schronisku okazało się niewystarczające; dopuszczenie pokrzywdzonego do udziału w rozprawie za zamkniętymi drzwiami; prowadzenie mediacji - to niektóre z licznych zmian, jakie przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich (upn) obowiązuje 17 lat. Praktyka jej stosowania oraz wejście w życie w ubiegłym roku nowych kodyfikacji karnych to dwa powody jej pilnej nowelizacji. Autorzy projektu nie kryją, że jest to tylko doraźna ingerencja. Potrzebny jest bowiem całkowicie nowy akt prawny. Tymczasem nowela przewiduje ponad 60 zmian, które można scharakteryzować wedle następujących kryteriów: porządkujących; dostosowania do standardów międzynarodowych; poprawy sprawności postępowania; wzmocnienia roli pokrzywdzonego.
Mediacja na każdym etapie
Wprowadza się przepis, dzięki któremu sąd rodzinny będzie mógł w każdym stadium postępowania (z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i nieletniego) skierować sprawę do postępowania mediacyjnego. Do tej pory w tych sprawach prowadzono je na zasadzie eksperymentu. Wstępne wnioski z niego wynikające autorzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta