Błędy i ich konsekwencje
Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego
Błędy i ich konsekwencje
Nowe kodeksy karne obowiązują ponad rok i już jest oczywiste, że trzeba je znowelizować. Propozycje zmian są różnej rangi, czasem dotyczą oczywistych błędów, czasem wynikają tylko z różnic poglądów.
Wiele krytycznych uwag pod adresem kodeksów karnych zgłoszono podczas konferencji naukowców i praktyków "Kodyfikacje karne po roku", obradującej w Popowie w październiku, pod patronatem ministra sprawiedliwości, Instytutu Spraw Publicznych i Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów. W efekcie powołano w Ministerstwie Sprawiedliwości zespoły, w których opracowuje się w sposób systematyczny propozycje nowelizacji.
Sędziowie i prokuratorzy, wskazując błędy w poszczególnych przepisach kodeksowych, widzą je, jako praktycy, we wzajemnym powiązaniu z innymi przepisami, i przewidują ich konsekwencje. Przykładem może być krytyka art. 310 kodeksu karnego. Nie budzi wątpliwości wysokość ustawowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta