Spotkanie trzech tytanów
Dzieła Velazqueza, Rubensa i van Dycka sprowadzono z renomowanych światowych galerii
Spotkanie trzech tytanów
DIEGO VELAZQUEZ "PORTRET FILIPA IV W STROJU BRĄZOWO-SREBRNYM",
OK. 1632, LONDYN, NATIONAL GALLERY
ANETA BIAŁY Z MADRYTU
Ostatnim, mocnym akcentem hiszpańskich obchodów czterechsetnej rocznicy urodzin Vel?zqueza jest wystawa w muzeum Prado "Vel?zquez, Rubens i van Dyck. Malarze dworscy XVII wieku". Prezentowane są 44 dzieła trzech mistrzów, w tym 24 obiekty sprowadzone z renomowanych muzeów świata. Jej wspaniałym kontekstem są poświęcone tym artystom sale stałej ekspozycji madryckiej pinakoteki.
Artystów łączył nie tylko fakt, że byli poddanymi korony hiszpańskiej (Rubens i van Dyck jako obywatele Antwerpii, największego miasta ówczesnych Niderlandów Hiszpańskich), ale także cała sieć istniejących między nimi relacji, profesjonalnych i osobistych. Van Dyck był uczniem Rubensa, z którym utrzymywał kontakty przez całe życie; z kolei Rubens poznał dobrze Vel?zqueza podczas swego pobytu w Madrycie w latach 1628-29, co - jak się wydaje - wpłynęło w istotny sposób na dalszy bieg tak artystycznej, jak i dworskiej kariery tego ostatniego. Wszyscy trzej stanowili ponadto największe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta