Polskie obywatelstwo dla emigrantów
Nielegalna procedura przy wyjazdach do Niemiec
Polskie obywatelstwo dla emigrantów
Koszty omijania prawa Emigrantom, którzy po 15 sierpnia 1962 r. wyjechali z Polski do Niemiec na podstawie uchwały Rady Państwa, zezwalającej na zmianę obywatelstwa polskiego na niemieckie, wczorajszy wyrok NSA otwiera drogę do stwierdzenia, że posiadają polskie obywatelstwo.
Sąd uznał, że uchwała utraciła moc z chwilą wejścia w życie ustawy o obywatelstwie polskim z 15 lutego 1962 r. Orzeczenie dotyczy tylko jednej rodziny, ale może być istotne dla kilkuset tysięcy ludzi.
Ustawa przewiduje, że obywatelstwo traci się na własny wniosek po uzyskaniu zgody Prezydenta RP na zrzeczenie się obywatelstwa. Żadnej takiej procedury przy emigracji do Niemiec nie stosowano. Wojewodowie oraz minister spraw wewnętrznych i administracji będą więc teraz musieli rozważyć, czy w ogóle mogła nastąpić utrata obywatelstwa polskiego mimo nabycia niemieckiego.
Sąd uchylił decyzje wojewody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta