Prawda i autorytet
Prawnukowie Gutenberga
Prawda
i autorytet
Tekst Jerzego Górskiego "Prawnukowie Gutenberga" ("Plus Minus" 2/2000) porusza ważny problem współczesności i maluje wizję przerażającą. Trudno nie zgodzić się z podawanymi statystykami. Jednak pod dyskusję trzeba by poddać założenia cytowanych raportów, które aprobatywnie cytuje Jerzy Górski. Stanowią one kanwę tekstu, jego pozytywny punkt odniesienia: wiedza musi być przekształcona w sukces gospodarczy, duże tempo wzrostu gospodarczego jest wartością samą w sobie i do tego nadrzędną wobec innych, wyższe wykształcenie powinno wyposażać ludzi przede wszystkim w kwalifikacje zawodowe (gospodarcze, użyteczne), opisywana "rewolucja edukacyjna" to zjawisko pozytywne.
Nie sposób zgodzić się z powyższymi mniemaniami. Autor nie udowadnia podstawowych twierdzeń swego tekstu. A można przecież poczynić założenia odwrotne: wiedza nie musi być przekształcona w sukces gospodarczy, duże tempo wzrostu gospodarczego nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta