Walka żywiołów
Wystawa pokazuje, jak w architekturze ścierały się aspiracje narodowe z mocarstwowymi dążeniami Habsburgów
Walka żywiołów
"Artystyczny wyraz dzieł architektury musi być w każdym środowisku kulturalnym podobny, jak podobny jest sposób życia i system władzy. Jeśli przyjmiemy ten argument, uświadomimy sobie, że nie może istnieć żaden narodowy styl" - twierdził wiedeński architekt Otto Wagner. "Szybki rozwój techniki, nowe zjawiska w budownictwie wywołały w architekturze wielki niepokój. Ta nowa sytuacja daje nam możliwość wcielenia do języka architektury naszego charakteru narodowego" - oponował Odon Lachner, budowniczy z Budapesztu.
Ścieranie się tych poglądów wyznaczało na przełomie XIX i XX w. teren poszukiwaniom nowego wyrazu i charakteru miast austro-węgierskiej monarchii. Wystawa "Narodziny metropolii" w praskim Domu Reprezentacyjnym pokazuje, jaki wpływ na rozwój i wygląd Wiednia, Budapesztu, Pragi, Krakowa, Lwowa, Lublany czy Zagrzebia miały mocarstwowe dążenia Habsburgów konfrontowane z kulturalnymi aspiracjami ośrodków narodowych.
Pięć lat przed I wojną światową Austro-Węgry zajmowały obszar 676 tys. km kw. pokrywający prawie całą wschodnią część środkowej Europy, zamieszkany przez 51 milionów obywateli 11 narodowości. Dwumilionowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta