Laser zamiast okularów
Coraz więcej osób decyduje się na operacyjną korekcję wad wzroku
Laser zamiast okularów
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Kilkanaście milionów ludzi na świecie poddało się już laserowej korekcji wad wzroku, poprawiającej zdolność widzenia, a nawet uwalniającej od konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Metoda ta coraz częściej stosowana jest też w Polsce, nie jest jednak całkowicie pozbawiona ryzyka.
Operacyjne leczenie wad wzroku większość osób w naszym kraju kojarzy głównie z prof. Fiodorowem z Moskwy i rosyjskimi okulistami, którzy w latach 80. zaczęli je wykonywać na skalę masową. W podmoskiewskiej klinice powstała nawet sala operacyjna, w której pacjenci taśmowo byli poddawani zabiegowi - podobnie jak w fabrykach montowane są samochody. Od tego czasu wiele zmieniło się w okulistyce. Obecnie najczęściej stosowana jest metoda LASIK, której poddało się już 3 mln Amerykanów, a 750 tys. zamierza to zrobić w tym roku.
Poprawianie rogówki
W Polsce technika ta wykorzystywana jest jedynie w kilku ośrodkach - m.in. w Katowicach i Warszawie. Dopiero od stycznia tego roku stosuje ją także klinika okulistyczna w Poznaniu - jako jedyna na terenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta