Najlepiej sprzedawać pieniądze
Najlepiej sprzedawać pieniądze
Komentarz: Obrona przyzwoitości
Wiesław Kaczmarek FOT. ARCHIWUM
Krzysztof Niezgoda FOT. (C) ZDZISŁAW LENKIEWICZ/PAP
W piątkowej "Rzeczpospolitej" opisaliśmy losy prywatyzacji browarów w Leżajsku oraz udział w niej grupy biznesmenów: Stanisława Giszczaka, Jacka Latomskiego, Krzysztofa Wegenkego, Ireneusza Pilarza, Mariusza Świtalskiego i jego żony Ewy Bajer.
Prywatyzacja browaru odbyła się w bardzo niejasny sposób. Po ujawnieniu historii prywatyzacji tej firmy w 1998 roku na łamach "Rz" zaprotestował były minister Wiesław Kaczmarek. Jednak kontrola NIK potwierdziła nasze informacje. Okazało się, że umowa o sprzedaży browarów była źle skonstruowana, co umożliwiło nowym nabywcom szybkie odsprzedanie zakładów z zyskiem. W piątek opisaliśmy szczegółowo nie tylko prywatyzację Leżajska, ale również powiązania wewnątrz grupy Solaris, historię powiązań kapitałowych zakładów cukierniczych "Hanka" i "Leżajsk", sposób, w jaki obrotni biznesmeni zarobili w ciągu nocy 1 mln dolarów na leasingu urządzeń dla browaru. Ujawniliśmy również dokument ministerstwa z ręczną adnotacją ministra Kaczmarka dotyczącą decyzji podjętej na korzyść grupy biznesmenów. Napisaliśmy również, dlaczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta