Zamiast Apokalipsy apokalipsa
Zamiast Apokalipsy apokalipsa
KS. TOMASZ SŁOMIŃSKI
Jeśli dobrze wczytamy się w historię ostatnich dwóch tysięcy lat, to okaże się, że niemal zawsze był koniec wieku. Bez względu na datę okrągłą lub nie, na rok dzielący się przez dziesięć lub zupełnie niepodzielny, na przełom wieków lub jego brak (a czasami ze względu na datę, rok, jakieś oczekiwane wydarzenie lub jego brak) pojawiali się ludzie, którzy w gwiazdach, księgach, a szczególnie w Biblii, odnajdywali uzasadnienie dla teorii końca. O dziwo, nie było ich aż tak wielu w starożytności chrześcijańskiej, również na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia nie dominowali oni wśród wieszczów i proroków, natomiast im bliżej czasów nowożytnych, im bliżej nas, tym głośniej i goręcej głoszono wizje stojącej za progiem ostateczności dziejowej. Skoro zawsze jest koniec świata, to prawdopodobnie nie warto się nim zajmować, lękać się go i rozprawiać o nim. Czy aby na pewno?
Wbrew tradycji i kontekstom
Apokaliptyczne dzieje według księdza Jana Kracika, ułożone w książkę "Trwogi i nadzieje końca wieków" (Znak, Kraków 1999), przeczą bezprzedmiotowości rozważań dotyczących końca wieków, kresu czasu i świata. Ten historyczny przegląd przez tradycję apokaliptyczną pokazuje zaskakującą ewolucję,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta