Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tęsknota za dyscypliną

05 lutego 2000 | Publicystyka, Opinie | JO

OBRONNOŚĆ

Ułomność uregulowań prawnych jest zachętą dla tych, którzy mają skłonność do łamania prawa

Tęsknota za dyscypliną

JANUSZ ONYSZKIEWICZ

Statystyki alarmują: w 1999 r., w porównaniu z poprzednim rokiem, liczba wojskowych sprawców przestępstw zwiększyła się o połowę, w tym o dwie trzecie wśród żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Niemal podwoiła się liczba żołnierzy, którzy stanęli przed sądem wojskowym. Ponad trzykrotnie więcej było przestępstw samowolnych oddaleń.

Stan dyscypliny wojskowej jest wypadkową wielu czynników i uwarunkowań. Na niektóre z nich wojsko nie ma wpływu. Często są one bowiem pochodną zjawisk i procesów społecznych dziejących się poza murami koszar.

Główny winowajca

Wszyscy zadajemy sobie pytanie: co się stało, co jest główną przyczyną tak drastycznego pogorszenia się dyscypliny wojskowej? W trafiających na moje biurko różnych materiałach i opracowaniach wyraźnie wskazuje się głównego winowajcę tego stanu - nowe prawo dyscyplinarne.

Odrzucając tak charakterystyczny ostatnio, również w środowisku wojskowym, emocjonalny sposób oceny spraw, warto dokonać rzeczowego spojrzenia na problem. Przypomnijmy więc, że projekt ustawy o dyscyplinie wojskowej został zgłoszony z inicjatywy prezydenta RP i przyjęty przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1927

Spis treści
Zamów abonament