Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z podziemia do Okrągłego Stołu

05 lutego 2000 | Kultura | JS

POLITYCZNA STRATEGIA "SOLIDARNOŚCI"

Z podziemia do Okrągłego Stołu

JAN SKÓRZYŃSKI

Jedenaście lat temu, 6 lutego 1989 roku, rozpoczęły się rozmowy Okrągłego Stołu. Jaką polityczną drogę musiała przebyć "Solidarność", by zasiąść do negocjacji z komunistami, którzy przez poprzednie lata starali się zniszczyć niezależny ruch społeczny? W wyniku stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 r., "Solidarność" została zepchnięta do podziemia w podwójnym sensie. W wymiarze organizacyjnym - bowiem po delegalizacji działać mogła tylko w konspiracji, oraz w wymiarze programowym - ponieważ w przestrzeni, wytyczonej konfrontacyjną, nastawioną na wyniszczenie opozycji polityką władz, nie było miejsca na inne propozycje polityczne niż trwanie w oporze. Powrót do polityki czynnej, wychodzącej poza solidarnościowe okopy św. Trójcy, stał się możliwy dopiero w 1986 r. - po uwolnieniu wszystkich więźniów politycznych.

Odpowiedzią na decyzję o amnestii było powołanie Tymczasowej Rady NSZZ "Solidarność". Rada była, w przeciwieństwie do TKK, jawna, a jej oświadczenie przynosiło obietnicę współpracy na rzecz ratowania gospodarki - pod warunkiem legalizacji "S". Była to pierwsza prezentacja koncepcji, która później przybierze nazwę "paktu antykryzysowego". W "Tygodniku Mazowsze"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1927

Spis treści
Zamów abonament