Kroniki czasu katastrofy
Kroniki czasu katastrofy
Michał Głowiński
Victor Klemperer należał do pokolenia wspaniałych niemieckich romanistów. Niektórzy - między innymi Leo Spitzer i Erich Auerbach - wyemigrowali po dojściu Hitlera do władzy, ci, co tego nie uczynili - Karl Vossler i Ernst-Robert Curtius - zdecydowali się na emigrację wewnętrzną.
Klemperer zdobył sławę i pozycję klasyka humanistyki mijającego stulecia nie za sprawą swych prac o literaturze i kulturze francuskiej, choć i w tej dziedzinie miał spory dorobek, ale po opublikowaniu LTI ("Lingua Tertii Imperii"), pierwszego i przez długi czas niemal jedynego studium języka totalitarnego. Książka ta była wynikiem konsekwentnie pomyślanych badań, ale też - oglądana z innego punktu widzenia - stanowiła jeden z wątków dziennika prowadzonego przez dwunastolecie nazistowskiego panowania. Teraz właśnie dziennik ten otrzymaliśmy (w wersji skróconej, przeznaczonej dla młodzieży) w świetnym przekładzie Anny i Antoniego Klubów.
Tekst najwyższego ryzyka
Jako autor dziennika Klemperer stawia przed sobą zadania dokumentacyjne, ale do nich się nie ogranicza, pisanie jest czynnością określającą jego egzystencję. Stanowi ratunek przed otaczającym światem, staje się rodzajem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta