Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowości wydawnicze

01 marca 2000 | Książki | Nd

Nowości wydawnicze

Zelwer

Portret Aleksandra Zelwerowicza, "jednego z najbardziej złożonych fenomenów ludzkich i aktorskich, jakie przeszły przez scenę polską w całej jej historii", doczekał się istotnego dopełnienia. Listy aktora, reżysera, pedagoga, organizatora życia teatralnego, w opracowaniu Barbary Osterloff,

komentują i uzupełniają niejeden epizod jego biografii.

Korespondencja podzielona została na listy do dzieci (192) i listy do ludzi teatru (93). Pierwszy, do Konstantego Stanisławskiego, nosi datę 26 czerwca 1903 r., ostatni, do zamieszkałych w USA dzieci Heleny i Stanisława - 10 maja 1955 r. Opis cierpień człowieka, który ma niewiele ponad miesiąc życia (zmarł 18 czerwca 1955 r.), przełamywany jest tu odwołaniami do głównej roli w "Śmierci Pazuchina" Sałtykowa-Szczedrina. Zelwerowicz nie zdołał jej już zagrać. Zastąpił go w niej Kazimierz Opaliński.

Adresatami tych fascynujących, acz zaskakująco rzeczowych dokumentów epoki, byli m.in.: Broniszówna, Wysocka, Małynicz, Niwińska, Żeromski, Wierciński, Szyfman, Korzeniewski, Schiller, Marian Wyrzykowski, Jan Kreczmar. j.r.k.

Aleksander Zelwerowicz "Listy". Wstęp, wybór, opracowanie Barbara Osterloff. Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydawnictwo Krąg, Warszawa 1999.

To samo, a jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1949

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament