W trosce o konkurencję
Ustawodawstwo antymonopolowe
W trosce o konkurencję
MARTA SENDROWICZ STANISŁAW GRONOWSKI
Są inne jeszcze niż prawnie gwarantowane formy sprawowania kontroli nad przedsiębiorstwem.
Jednym z założeń ustawodawstwa antymonopolowego jest przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji gospodarczej, by firmy o znacznej sile rynkowej nie ograniczały konkurencji. Głównym przejawem takiej koncentracji, który powinien budzić zainteresowanie organów monopolowych, jest przejęcie kontroli jednego przedsiębiorcy nad drugim (łączenie).
Poziomo i pionowo
Negatywny wpływ łączenia na konkurencję zależy oczywiście od charakteru powiązań między podmiotami. Ograniczenie konkurencji będzie bardziej prawdopodobne, gdy między firmami uczestniczącymi w łączeniu wcześniej istniały relacje konkurencyjne (tzw. koncentracja pozioma). Konsekwentnie, im większą częścią rynku rządzi przedsiębiorca kontrolujący, tym bardziej może wpływać choćby na ruch cen przez manipulowanie wielkością podaży towarów. Po wtóre - im mniej samodzielnych przedsiębiorstw prowadzi działalność na rynku, tym łatwiej mogą wykorzystywać swoją pozycję na nim, ze szkodą dla pozostałych uczestników oraz konsumentów. Niemniej, zagrożenie dla konkurencji stwarza także przejęcie kontroli nad przedsiębiorcą występującym na innym szczeblu obrotu towarowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta