Nieugięte ministerstwo
Ochroniarze bez uprawnień
Nieugięte ministerstwo
Z około 50 tys. osób, które ubiegały się i będą ubiegać o licencję agenta ochrony, dotychczas otrzymało je zaledwie 12 tys. Na zdobycie licencji ochroniarze mają czas do 26 marca.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, mimo iż różne resorty spóźniły się z przygotowaniem przepisów wykonawczych, jest przeciwne przedłużeniu vacatio legis ustawy o ochronie osób i mienia. Przeszkolić swoich pracowników nie zdążyło m.in. wiele zakładów "obowiązkowej ochrony", a za niewywiązanie się z ustawy grozi odpowiedzialność karna. Policja wprawdzie nie zapowiada akcji przeciwko nim, ale nie ukrywa, że jeśli otrzyma informacje, to "będzie ścigać".
Tajne listy wojewody
Po 26 marca zakłady z tzw. list wojewody, na które wpisywano firmy podlegające obowiązkowej ochronie, powinny być strzeżone przez licencjonowanych ochroniarzy, jednolicie umundurowanych, uzbrojonych i oznakowanych. Zakłady te muszą mieć także zatwierdzone plany ochrony oraz dopuszczonego certyfikatem z UOP pełnomocnika ds. ochrony. Liczby tych zakładów MSWiA nie zna (listy są poufne, chociaż same obiekty mają być oznakowane). Wiadomo jednak, że na listach znalazły się m.in. urzędy centralne, zakłady zbrojeniowe i produkujące na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta