Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec biurokratycznej odysei

04 marca 2000 | Ekonomia | PA

LOTNISKA

Sklepy wolnocłowe w Gdańsku i Katowicach

Koniec biurokratycznej odysei

Port Lotniczy Gdańsk Trójmiasto jest drugim po warszawskim Okęciu lotniskiem, na którym będą sklepy wolnocłowe. Starania o zgodę na uruchomienie w Gdańsku "duty free" trwały 6 lat, podobnie jak w Katowicach, które również otrzymały wreszcie odpowiednie zezwolenie. Sklepy wolnocłowe chcą też otworzyć inne lotniska regionalne.

- Pasażer pozostawia na lotnisku w sklepie wolnocłowym średnio od 13 do 17 dolarów - szacuje Stanisław Dębicki, wiceprezes PHZ Baltona SA. - Zarabiają na tym wszyscy: skarb państwa, lotnisko i my jako operator.

- Oprócz tego "duty free" niewątpliwie podnosi atrakcyjność portu oraz standard obsługi pasażerów w ruchu międzynarodowym - dodaje Włodzimierz Machczyński, prezes Portu Lotniczego Gdańsk Trójmiasto sp. z o. o.

Z Gdańska w ubiegłym roku wyleciało za granicę 66 tysięcy osób, z Katowic 65 tys. osób. Jednak do tej pory, poza Okęciem, żadne inne lotnisko w Polsce obsługujące ruch zagraniczny nie miało sklepów wolnocłowych. W ciągu kilkunastu dni lotnisko w Gdańsku uruchomi dwa takie sklepy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1952

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament