Podatkowe skutki po obu stronach
- Kiedy z miesięczną zaliczką
- Rozmowa z Tomaszem Michalikiem, doradcą podatkowym w spółce Ernst & Young
- Fiskus rezygnuje z daniny RENTY
Kiedy z miesięczną zaliczką
Podatkowe skutki po obu stronach
IZABELA LEWANDOWSKA
Renty, inne trwałe ciężary oraz alimenty na byłą żonę, matkę, objęte ulgą, są dla otrzymującego je dochodem, a od dochodu należy się podatek.
Wyjątek dotyczy rent ustanowionych odpłatnie, np. w zamian za przekazanie domu. Te nie stanowią dochodu. Oprócz więc podatkowych korzyści dla wypłacającego rentę są mniej przyjemne podatkowe konsekwencje dla otrzymującego ją. Według urzędów skarbowych uzyskanie renty zawsze pociąga za sobą obowiązek płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Z tym się nie zgadzam.
Konsekwencje otrzymywania renty, w tym tzw. prywatnej, czy alimentów w sferze rozliczeń z fiskusem warto przypomnieć zwłaszcza w związku ze zwiększonym zainteresowaniem rentami wywołanym korzystnymi dla podatników wyrokami Sądu Najwyższego z 3 lutego 2000 r. ("Rz" z 4 lutego).
Przedtem tylko raz w roku
Zanim renty stały się podatkowym hitem, organa podatkowe przez lata uważały, iż od dochodów tych nie płaci się miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Przyjmowano, że osoba otrzymująca rentę czy alimenty ma obowiązek
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta