Miłośnik cygar, handlarz bronią i ufundowany premier
Netanjahu, Weizman, Barak i kto jeszcze
Miłośnik cygar, handlarz bronią i ufundowany premier
RYSZARD MALIK
- Izrael nigdy nie upadł tak nisko jak teraz, jeśli chodzi o normy etyczne przestrzegane przez ludzi rządzących państwem - ocenia komentator dziennika "Haarec" Joel Marcus. Historyk Yossi Klein-Halevi mówi jednak, że korupcja i afery finansowe zdarzały się też wcześniej. Przed wojną z 1973 roku generał Mosze Dajan zagarnął wykopaliska archeologiczne wartości milionów dolarów. Jednooki generał wystawiał cenne znaleziska w swoim ogrodzie. Nikt się jednak nie oburzał. Opinia publiczna respektowała wtedy wojskowych, bo bronili Izraela.
W ten mit nietykalności uwierzyli chyba bohaterowie trzech obecnych skandali, też wybitni wojskowi w stanie spoczynku: Weizman (generał, słynny dowódca z czasów wojny o niepodległość), Netanjahu (pułkownik, były dowódca sił specjalnych) i Barak (generał, były szef sztabu generalnego, komandos). Kiedy ujawniono ich malwersacje, nikogo już nie interesowało, co robili kilka lat temu, kiedy z narażeniem życia bronili ojczyzny. - Czasy nietykalności i pobłażliwości dla bohaterów wojennych należą do przeszłości - ocenia Klein-Halevi.
Od początku tego roku Izraelem wstrząsają kolejne afery korupcyjne i polityczne. Dla mediów, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta