Oczekiwanie na pomoc państwa
Regulacje prawne, ulgi podatkowe i subsydia
- Oczekiwanie na pomoc państwa
- Kłopoty z długofalową strategią
- Polska firma 2000 w opinii menedżerów
- Komentarz do badania menedżerów Oczekiwanie na pomoc państwa
Nie wszyscy podzielają dziś pogląd, że im mniejsza ingerencja państwa w sprawy biznesu, tym lepiej dla gospodarki. Ciągle duża grupa polskich przedsiębiorstw oczekuje pomocy właśnie ze strony państwa.
79 proc. menedżerów kierujących firmami twierdzi, że oczekuje ze strony państwa odpowiednich regulacji prawnych. 63 proc. życzy sobie ulg podatkowych dla firm realizujących inwestycje ze środków własnych albo wręcz subsydiów wspierających takie inwestycje. 52 proc. liczy na to, że rząd rozłoży ochronny parasol nad polskim rynkiem i nie dopuści tu zagranicznej konkurencji. Dane te pochodzą z dorocznego sondażu opinii menedżerów, realizowanego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez sopocką Pracownię Badań Społecznych. Wynika z nich, że polskie firmy - zarówno te małe, prywatne, jak i duże - ciągle jeszcze nie chcą liczyć tylko na siebie i poddać się działaniu mechanizmu rynkowego.
Z drugiej strony, przedsiębiorstwa płacą podatki i najwyraźniej chciałyby coś otrzymać od państwa w zamian. Choćby doradztwo w zakresie technologii
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta