Domowe archiwum
Domowe archiwum
Są papiery, które należy przechowywać całe życie. Do nich należą wszelkie dokumenty potwierdzające nabycie lub prawa majątkowe, np. akty notarialne dotyczące praw do nieruchomości, dzierżawy, najmu tudzież orzeczenia sądowe w takich sprawach. Dokumenty finansowe, zwłaszcza potwierdzające różne wpłaty najbezpieczniej jest przechowywać przynajmniej przez 3 lata.
W przypadku nieruchomości nie tylko należy trzymać dokumenty, ale i doglądać fizycznie, aby nikt ich nie zasiedział, użytkując bez wiedzy i akceptacji właściciela przez 30 lat. Można trzymać ważne dokumenty w domu, ale dobrze też mieć uwierzytelnione odpisy, np. w wynajętym bankowym sejfie.
Trzeba też całe życie przechowywać dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje. Nie ma tragedii jak się zgubi świadectwa ze szkoły podstawowej, ale dyplom ukończenia uczelni nie powinien zaginąć, choć jest on do odtworzenia w archiwach.
Składki
Przepisy wymagają, by płatnicy składek przechowywali dokumenty ubezpieczeniowe przez pięć lat. Sami ubezpieczeni zaś, przez całą karierę zawodową powinni kompletować dokumenty przydatne w przyszłości przy staraniach o emeryturę. Kilka razy pisaliśmy w ubiegłym roku o kłopotach ubezpieczonych, gdy próbowali uzyskać potwierdzenie wysokości zarobków i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta