Przedstawicielstwo i uczestnictwo
Przedstawicielstwo i uczestnictwo
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JANUSZ A. MAJCHEREK
Miliony ludzi nie mogą stale uczestniczyć w polityce, podejmując bezpośrednio decyzje dotyczące całych obywatelskich wspólnot. Dlatego demokracje współczesne są systemami przedstawicielskimi, powierzającymi władzę społecznym reprezentantom wybieranym przez obywateli. Wybory odbywają się jednak w kilkuletnich odstępach, co stwarza niebezpieczeństwo utraty poczucia uczestnictwa w życiu publicznym.
Ceremonie ważniejsze od decyzji
Gdyby wziąć pod uwagę realny zakres władzy, powierzonej prezydentowi przez konstytucję, organizowanie powszechnych jego wyborów, dających najsilniejszą z możliwych legitymizację, może się wydawać nieuzasadnione. Niektórzy teoretycy i politycy argumentują tym ewentualny powrót do wyboru głowy państwa przez Zgromadzenie Narodowe. Dowodzi to formalistycznego podejścia do problematyki władzy i nieliczenia się z psychologiczno-społecznym wymiarem obywatelskiego uczestnictwa w polityce.
To prawda, że w obecnym modelu podziału władzy funkcja głowy państwa jest bardziej reprezentacyjna niż decyzyjna. Wysoki poziom uczestnictwa w wyborze osoby ją pełniącej dowodzi zatem, że Polacy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta