Moje podwójne życie pisarza
Niech pięknoduchowskie pokusy odwrócenia się całkowicie od polityki nie mają dostępu do umysłów pisarzy polskich
Moje "podwójne życie pisarza"
GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI
Magnificencjo, Dostojny Senacie, Panie i Panowie, Młodzi Przyjaciele!
Wielki to zaszczyt otrzymać doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej obok uniwersytetu w Bolonii, Paryżu i Oksfordzie uczelni w Europie. I otrzymać go w dniu, w którym Uniwersytet Jagielloński świętuje sześćsetlecie odnowienia swego istnienia. Za ten zaszczyt z całego serca dziękuję. W imieniu własnym i w imieniu pozostałych sześciu doktorów honoris causa, skoro jako najstarszy wiekiem w tym gronie zostałem zaproszony do wygłoszenia jedynej tradycyjnej Lectio Doctoris.
Tematem mojej lekcji dziękczynnej, którą nazwałem "podwójne życie pisarza", będzie problem tzw. zaangażowania pisarskiego.
Wybitny pisarz południowoamerykański Mario Vargas Llosa opowiada we wstępie do rozmów czasopisma "Paris Review" z Borgesem w roku 1966: "Byłem raczej niestały w moich młodzieńczych pasjach literackich. Dziś, kiedy zdarza mi się czytać na nowo wielu pisarzy, którzy byli niegdyś moimi wzorcami do naśladowania, odkrywam, że mnie już nie interesują, nie wyłączając Sartre'a. Lecz sekretna pasja, jaką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta