Między konfrontacją a ugodą
Polsko-ukraińskie stosunki w XIX i XX w. W osiemdziesięciolecie porozumienia Piłsudski-Petlura
Między konfrontacją a ugodą
Józef Piłsudski i Semen Petlura podczas wojny 1920 r. FOT. (C) ARCHIWUM DOKUMENTACJI MECHANICZNEJ
DARIUSZ MACIAK
Na dzieje stosunków polsko-ukraińskich patrzy się z reguły z perspektywy konfliktów. Ich dzieje w Polsce sprowadza się do ciągu: powstania kozackie - Chmielnicki - Humań - rok 1848 - wojna polsko-ukraińska lat 1918-1919 - terror OUN lat trzydziestych - rzezie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej lat 1942-1944 - działalność UPA w Polsce Ludowej.
Z kolei Ukraińcy wzajemne stosunki widzą inaczej: walka o wolności kozackie i prawosławie w XVII w. - walka o uznanie ich jako narodu po 1848 r. - walka o podstawowe wolności w habsburskiej Galicji - wojna lat 1918-1919 - dyskryminacja w II Rzeczypospolitej - akcja "Wisła".
Tymczasem wzajemne stosunki w ciągu ostatnich kilkuset lat wcale nie były tak jednoznaczne. Można przecież przypomnieć równouprawnienie prawosławnej szlachty ruskiej w XV-XVI w. - akces województw ukrainnych do Korony w 1569 r. - specyficzną rolę Kozaczyzny i hetmana Konaszewicza-Sahajdacznego pod Chocimiem w 1621 r. - ugodę hadziacką z 1658 r.
Jednak zaszłości historyczne, choć w II połowie XIX w. odgrywały wciąż istotną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta