Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Społeczeństwo obywatelskie i jego nowi wrogowie

13 maja 2000 | Publicystyka, Opinie | VH

Społeczeństwo obywatelskie i jego nowi wrogowie

VACLAV HAVEL

Społeczeństwo prawdziwie obywatelskie to najlepszy fundament demokracji - to prawda, o której w ogniu kampanii wyborczych często się zapomina. Komunizm mógłby współistnieć z własnością prywatną, ale ze społeczeństwem obywatelskim nie da się pogodzić. Dlatego wszędzie instalowaniu się komunistów u władzy nieuchronnie towarzyszył atak na społeczeństwo obywatelskie.

Wolność słowa, którą komunizm zniszczył z dnia na dzień, można również, po jego upadku, z dnia na dzień przywrócić. Przywrócenie społeczeństwa obywatelskiego - czyli wielu równoległych, wzajemnie uzupełniających się sposobów uczestniczenia obywateli w życiu publicznym - jest o wiele trudniejsze. Przyczyna jest oczywista: społeczeństwo obywatelskie to skomplikowany, bardzo kruchy, czasem wręcz tajemniczy organizm, który rósł i rozwijał się przez dziesięciolecia, jeśli nie wieki. Dlatego społeczeństwa obywatelskiego nie da się, po latach nieistnienia, przywrócić na mocy odgórnych decyzji czy posunięć prawnych. Trzy jego filary: istnienie prywatnych, dobrowolnych stowarzyszeń, decentralizację państwa, przekazanie władzy politycznej w ręce niezależnych jednostek można jedynie cierpliwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2009

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament