Połączone przez wieki
Dzieje tysiąclecia miasta i biskupstwa to dzieje wspólnej drogi Krakowa i diecezji
Połączone przez wieki
FOT. (C) JAN MOREK PAI
FRANCISZEK KARDYNAŁ MACHARSKI
Chcę mówić naraz: biskupstwo dla Krakowa i Kraków dla biskupstwa. Wzajemna wierność i obustronne poszukiwanie więzi powstaje i doskonali się w czasach pomyślnych i w utrapieniach.
Być może raczej do finału moich słów należałoby wspomnienie dnia 16 października 1978 roku, kiedy biskup krakowski został papieżem i kiedy dowiedział się o tym Kraków. W euforii, która wybuchła i wyprowadziła na ulice miasta tysiące "oszalałych" w radości, wypowiedział się naraz Kraków i Kościół, który w nim żyje. Tu było epicentrum - naraz w Krakowie i Rzymie - wstrząsu. Wydarzenie kościelne - oto biskup krakowski biskupem Rzymu i świata - zostało tu, w tym mieście, przeżyte naraz i równocześnie przez wszystkich - nawet przez tych, którzy zatrwożyli się wtedy o swoją władzę.
Być może równocześnie do konkluzji należałoby dodać drugie wydarzenie - już nie uniesienie radości, ale żalu i trwogi - oczywiście chodzi o niedzielę po 13 maja 1981 roku. Papież w szpitalu, po zamachu, śmiertelnie chory. Kraków znowu wychodzi z domów, na Błonia i w "białym marszu"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta