Dlaczego nie o AK
Ten film otrzymał najważniejsze filmowe nagrody świata i jedną polską - Don Kiszota
Dlaczego nie o AK
FOT. (C) WALTER GENEWEIN.
ANNA WIELOPOLSKA
Powstał ważny film w Polsce. Film, który mówi: Polacy rozumieją tragedię i ból narodu żydowskiego. Polacy rozumieją tragedię holokaustu. Jest to jedyna jak dotąd polska odpowiedź na hańbiące Polaków "Shoah" Lanzmanna. Czy taka odpowiedź w ogóle była potrzebna?
1. Film trwa godzinę. Klatka po klatce przedstawia zdjęcia z łódzkiego getta, lata czterdzieste. Zdjęcia robił główny księgowy łódzkiego getta Walter Genewein. Amatorskim aparatem fotograficznym na pionierskich kolorowych filmach AGFA. Zdjęcia bawiących się żydowskich dzieci, wzorowo utrzymanej szwalni, dobrze ubranych Żydów pracujących przy robotach publicznych, komentuje Arnold Mostowicz. Komentuje, nie odnosząc się bezpośrednio do zdjęć, ale przekazując swoje wspomnienia z getta, gdzie podczas okupacji był lekarzem. Mówi o głodzie, wszach, tyfusie, umieraniu dzieci z głodu i chorób, mówi o transportach do Chełmna i Auschwitz i decyzjach o wydaniu na śmierć jednych, aby zachować przy życiu, jeszcze przez chwilę, drugich.
Film nakręcił Dariusz Jabłoński, producent i reżyser filmowy. Zatytułował go "Fotoamator"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta