Trwalsze od fotografii
Trwalsze od fotografii
AP
PROWIZORYCZNY SCHRON W MIEŚCIE KUITO, OSTRZELIWANYM PRZEZ ŻOŁNIERZY UNITA (STYCZEŃ 1999)
JERZY JARZĘBSKI
Powiedzieć o pisarstwie Ryszarda Kapuścińskiego, że od reportażu klasycznego zmierza w stronę literatury, to już dzisiaj truizm, choć często źle rozumiany. Najnowsze książki Kapuścińskiego reportażami być przecie nie przestają, autor ich udowadnia jedynie przynależność tego gatunku do literatury wysokiej, nasycając swe teksty w coraz większym stopniu chwytami właściwymi prozie artystycznej.
Będąc literaturą, której przystoi coś więcej niż funkcja sprawozdawcza, nowe książki Kapuścińskiego odrywają się od reguł chronologicznej relacji, stają się syntezą złożoną ze starannie dobranych fragmentów, mozaiką z kontrapunktowo zestawionych kamyków. Nie zawsze tak było. Pierwszą książką, w której materiał organizowany był raczej przez zamysł pisarski niż przez historię osobistych przeżyć reportera, wydaje się dzisiaj drukowana w roku 1978 "Wojna futbolowa". Dwa lata wcześniej ukazał się w Czytelniku "Jeszcze dzień życia", który wydawnictwo dziś wznawia. Książka to pod wieloma względami przełomowa: jeszcze reporterska relacja w tradycyjnym stylu, już jednak zapowiadająca przemiany, które niebawem reportera uczynią pisarzem.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta