Za granicą
EMU: dezercja niemożliwa
Jonathan Faull, rzecznik przewodniczącego Komisji Europejskiej, oświadczył w Brukseli, że dla kraju, który obrał jednolitą walutę, nie przewidziano wyjścia, zaprzeczając słowom samego Romano Prodiego z wywiadu dla tygodnika "The Spectator". - Związanie się z unią gospodarczo-walutową (EMU) ma poważne konsekwencje i nie można taktować go lekko - dodał. - Nie przewidziano żadnego wyjścia, euro jest na zawsze. Prodi uznał wcześniej coś przeciwnego; dał przykład Teksasu, który mógłby zrezygnować z używania dolara, choć nie przewiduje tego konstytucja USA. Wypowiedź Prodiego wywołała powszechne zaskoczenie w Wielkiej Brytanii, która jest głęboko podzielona w opiniach o EMU.
Niepokój o kurs euro
Prezes Bundesbanku Ernst Welteke wyraził na łamach "Bild Zeitung" zaniepokojenie z powodu niskiego kursu euro. Jego zdaniem, słabość jednolitej waluty ma trzy ujemne konsekwencje: spadek zaufania do euro, groźba inflacji, niechęć firm do zwiększania konkurencyjności, bo korzystają na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta