Paszport genetyczny
Oprócz legitymacji ubezpieczeniowej pacjenci będą musieli okazywać wyniki testów DNA
Paszport genetyczny
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Kończy się epoka medycyny globalnej, a zaczyna nowa era lecznictwa zindywidualizowanego - dostosowanego do konkretnego pacjenta. Do służby zdrowia wkracza profilowanie genetyczne pacjentów, które obecnie wykorzystywane jest wyłącznie do identyfikowania zwłok, ustalania ojcostwa i wykrywania przestępców.
W Skandynawii są już stosowane pierwsze testy genetyczne pozwalające przewidzieć reakcję chorego na kilkadziesiąt najczęściej stosowanych leków, jak przeciwdepresyjny prozac, przeciwbólowa kodeina oraz niektóre środki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, np. captopril. Za kilka lat podobnych badań będzie znacznie więcej. Posłużą do ustalania zarówno tempa wchłaniania i przetwarzania środków farmakologicznych w organizmie chorego, jak i wykrywania dziedzicznej podatności na najczęściej występujące schorzenia.
Transformacja medycyny
Nowe testy są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta