Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znać granice własnych możliwości

16 czerwca 2000 | Świat | JR

POZA PROTOKOŁEM

Znać granice własnych możliwości

JANUSZ REITER

Żeby zrozumieć Europę, trzeba być albo geniuszem, albo Francuzem, orzekła kiedyś, trochę z ironią, trochę z podziwem, amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright. Nie trzeba być Amerykaninem, by dostrzec w Unii Europejskiej ślady francuskiego geniuszu. Ale im bardziej Unia się powiększa, im bardziej oddala od swych ojców założycieli, tym bardziej eklektyczna, "ponadnarodowa", staje się jej architektura. Żeby ją zrozumieć, już niedługo nie wystarczy być ani Francuzem, ani geniuszem. Trzeba będzie dobrze znać kilka innych krajów, między innymi Niemcy.

Współpraca niemiecko-francuska stanowi warunek sprawnego działania Unii Europejskiej. To twierdzenie jest dziś równie słuszne jak 20 albo 30 lat temu, co nie znaczy jednak, że ma dokładnie taki sam sens jak w latach 70. czy 80. Zaszły bowiem od tego czasu dwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2038

Spis treści

Fotoreportaż

Regiony Polski - Mazowieckie

Regiony Polski - Lubelskie

Zamów abonament