Dwie drogi wyjścia
Formalności związane ze zmianą
Dwie drogi wyjścia
MARCIN ŻUK
Osoba zmieniająca otwarty fundusz emerytalny, zawierając umowę o członkostwo z nowym funduszem, jest zobowiązana zawiadomić o tym na piśmie fundusz, do którego dotychczas wpłacała składki, oraz złożyć oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy lub rezygnacji z członkostwa z najbliższym terminem dokonania wypłaty transferowej.
Członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym uzyskuje się wskutek zawarcia z nim umowy. Służy do tego odpowiedni formularz, udostępniony przez osobę reprezentującą fundusz i posiadającą zezwolenie Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi na wykonywanie czynności akwizycyjnych. W ten sposób w 1999 r. uzyskało członkostwo ponad 10 mln osób. Ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 934) przewiduje jeszcze dwie inne możliwości uzyskania członkostwa w OFE.
Pierwszym niestandardowym sposobem jest otwarcie przez fundusz rachunku dla małżonka członka funduszu. Ponieważ środki gromadzone na rachunku w funduszu stanowią majątek wspólny małżonków (chyba że posiadają rozdzielność majątkową), to w razie rozwodu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta