Popyt na doradztwo
Rozmowa z profesorem Markiem Dąbrowskim, wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Naukowej Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE)
Popyt na doradztwo
FOT. PIOTR JANOWSKI/AGENCJA GAZETA
"Rz": Jak powstało CASE?
MAREK DĄBROWSKI: - Utworzyło je w 1991 roku dziesięć osób, wśród nich Barbara Błaszczyk i Ewa Balcerowicz, prezes i wiceprezes zarządu. Później dołączyło jeszcze parę osób, między innymi Leszek Balcerowicz, który jest przewodniczącym Rady Fundacji. Środowisko, które powołało CASE, to w większości osoby biorące udział w polskiej transformacji na początku lat 90.
Naszym pierwotnym celem było przede wszystkim stworzenie elastycznej i dostosowanej do gospodarki rynkowej instytucji naukowej. Państwowe instytucje były zbyt feudalne, by stawić czoło nowej sytuacji. Przyjęły postawę roszczeniową wobec budżetu państwa, nie poszukując innych źródeł finansowania. Wiele z nich znajdowało się w programowej opozycji wobec przemian dokonujących się w Polsce.
My chcieliśmy propagować idee gospodarki wolnorynkowej. Aby stworzyć prywatną instytucję naukową, potrzebne były jednak pieniądze.
Gdzie je znaleźliście?
Poszukiwanie źródeł finansowania pchnęło nas w kierunku, o którym z początku nie myśleliśmy - ku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta