Wielkie pieniądze, a usługi marne
Ile płacimy na służbę zdrowia
Wielkie pieniądze, a usługi marne
Ponad 25 miliardów złotych kosztowały podatników w ubiegłym roku wydatki na opiekę zdrowotną. Stanowiło to 4,15 proc. wytworzonego dochodu narodowego. Ta olbrzymia kwota okazuje się jednak ciągle niewystarczająca, gdy zestawić ją z fatalnymi warunkami w przychodniach i szpitalach oraz ze wskaźnikiem umieralności np. na nowotwory. Ochrona zdrowia to worek bez dna.
W tym roku środki na ochronę zdrowia są w budżecie państwa - licząc z rezerwą na restrukturyzację - mniejsze od ubiegłorocznych o ok. 1,6 mld zł. Z drugiej strony jednak, spodziewane są wyższe, o około 3 miliardy złotych, przychody kas chorych ze składek. Jeśli te prognozy się sprawdzą, ochrona zdrowia będzie kosztować podatników w 2000 r. ponad 26 mld zł. Będzie to około 3,9 proc. szacowanego produktu krajowego brutto.
Odszukanie tych kwot w opasłych tomach ustawy budżetowej jest niebywale trudne. Środki na zdrowie wydawane są bowiem przez siedemnaście kas chorych (nie ujmowanych w ustawie budżetowej), przez ministra zdrowia, przez wojewodów, a w przypadku inwestycji - także przez starostów i marszałków wojewódzkich.
Główne źródło to składki
Choć niemal wszystkie wydatki na opiekę zdrowotną pochodzą z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta