W osobnym pokoju z opieką pielęgniarską
Ponadstandardowe warunki
W osobnym pokoju z opieką pielęgniarską
Profesor Ryszard Poręba ze Szpitala Wojewódzkiego w Tychach podczas aromaterapii, którą umila się tam pobyt kobietom po porodzie
FOT. RAFAł KLIMKIEWICZ
Dyrektor szpitala może, poprzez wewnętrzne zarządzenie, wyrazić zgodę na to, by szpital oferował pacjentom - za dodatkową opłatą - ponadstandardowy poziom usług.
Jest to zgodne z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej. Według niej, szpitale mogą pozyskiwać inne, poza kasami chorych, źródła dochodów, z tym że priorytetowo muszą traktować te pochodzące z kas. Jest to także zgodne z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu społecznym, która zakłada wręcz, że ubezpieczonemu w kasie chorych nie przysługują świadczenia ponadstandardowe - finansuje je sam. Świadczenia ponadstandardowe, w rozumieniu rozporządzenia ministra zdrowia, oznaczają m.in. takie usługi jak: operacje plastyczne czy zmiany płci.
Jeśli chodzi o warunki zakwaterowania w szpitalach i dodatkową opiekę medyczną, to nie jest dotąd jasno sprecyzowane, co jest, a co nie jest przyjętym standardem. W różnych szpitalach może to być różnie interpretowane.
Publiczne placówki medyczne mogą pobierać opłaty np. za pokoje jednoosobowe albo podpisywać umowy z prywatnymi firmami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta