Mój problem, nasz problem
Organizacje samopomocowe
Mój problem, nasz problem
Grupy chorych i ich rodzin zauważyły, że po uzyskaniu osobowości prawnej łatwiej im pozyskać sponsorów, zdobyć leki, zorganizować odpowiednią dla schorzenia rehabilitację. Z roku na rok przybywa takich stowarzyszeń. Obecnie, jak wynika z bazy danych Klon/Jawor, jest ich już około 6 tysięcy. Większość zajmuje się pomocą dotkniętym schorzeniami neurologicznymi.
Informacje o większych organizacjach samopomocowych są zwykle dostępne w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych. Stowarzyszenia chorych starają się pozostawiać tam ślady swej obecności: plakaty, ulotki, broszurki. Można też skorzystać z banku danych o organizacjach pozarządowych Klon/Jawor.
Rehabilitacja w Internecie
Przynależność do organizacji samopomocowej daje nie tylko szansę na podzielenie się doświadczeniami i wiedzą dotyczącą danego schorzenia, ale - co istotne dla osób, którym lekarze postawili diagnozę - także na pomoc w rehabilitacji, dobór odpowiednich pomocy, czasem również opiekę specjalisty. Największe możliwości pomocy mają stowarzyszenia działające stosunkowo długo. Polski Związek Niewidomych ma własną bazę rehabilitacyjną, a także poradnie: okulistyczną, dla słabo widzących i diabetologiczną. Organizuje też specjalne turnusy rehabilitacji podstawowej dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta