Sito nadzorcze bywa zbyt rzadkie
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Sito nadzorcze bywa zbyt rzadkie
Zwiększyło się ostatnio zainteresowanie nadzorem nad działalnością komunalną. Problematyka to bardzo skomplikowana i rodzi napięcia między organami samorządu terytorialnego i organami sprawującymi nadzór (prezes Rady Ministrów, wojewodowie i regionalne izby rozrachunkowe). Instytucja nadzoru ma zapewnić działanie samorządu zgodne z prawem. Z drugiej strony nie powinna naruszać zagwarantowanej przez przepisy prawa samodzielności gmin. Na straży tej samodzielności stoi Naczelny Sąd Administracyjny.
Przypomnijmy, że w art. 184 konstytucji zadania sądownictwa administracyjnego określone zostały jako "kontrola działalności administracji publicznej" oraz "orzekanie o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego i aktów normatywnych organów administracji rządowej". Sformułowania te są istotne dla ustalenia zakresu i charakteru orzecznictwa sądów administracyjnych.
Dziś NSA (i sądy administracyjne po reformie) jest w istocie powołany do rozstrzygania konfliktów o prawo wynikających z działania administracji publicznej, w tym - co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta