Cygańskie życie
Cygańskie życie
Biegał po korcie ze zwinnością kota
FOT. MIECZYSŁAW ŚWIDERSKI
TOMASZ ZBIGNIEW ZAPERT
Rok 1937 Łódź. Mistrzostwa Polski juniorów do lat 18. Na kortach zobaczyłem małego blondynka. Grał z niemal dwukrotnie wyższym od siebie młodzieńcem i punktował go bez litości. Jak biegał! Jaki piękny i prawidłowy miał bekhend! Wyczucie piłki, start, elegancję ruchów, czystość każdego uderzenia... Struny jego rakiety wprost śpiewały. Na własne oczy ujrzałem, jak wygląda wielki tenisowy talent. (...) Blondynek w finale wygrał z wyższym o dwie głowy, smukłym Jankiem Strzeleckim. Miał na imię Władek, a nazywał się Skonecki. Rychło wybił się na czoło polskich juniorów. To on był wówczas główną nadzieją polskiego tenisa" - wspomina w książce "Łączymy się ze stadionem" Bohdan Tomaszewski. 12 lipca mija 80. rocznica urodzin Władysława Skoneckiego.
Potomek katorżników
Tomsk. Syberyjskie miasto przemysłowe nad potężną rzeką Ob. Na początku XX wieku zamieszkane przez wielu Polaków, robotników rosyjskich fabryk z terenów zaboru, ewakuowanych w głąb Rosji po wybuchu I wojny światowej, a przede wszystkim potomków XIX-wiecznych popowstaniowych zesłańców. O protoplastach Władysława Skoneckiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta