Wielka historia w życiu codziennym
O WSPÓŁCZESNEJ POEZJI POLSKIEJ
Wielka historia w życiu codziennym
Tadeusz Pióro
Dwudziestowieczna literatura polska została w szczególny sposób uprzywilejowana przez historię. Dzieje naszego kraju w minionym wieku są właściwie niewyczerpanym źródłem narodowego, społecznego i osobistego doświadczenia, które zapewnia trwałe i wiarygodne ugruntowanie twórczości literackiej w realiach historycznych. Dotyczy to poezji bardziej nawet niż prozy powieściowej, ponieważ w kulturze polskiej nadal panuje romantyczne przekonanie o niezastąpionej roli poezji w kształtowaniu tożsamości narodu.
Wśród literackich skutków tej kulturowej specyfiki znajdujemy zarówno tematykę wspólną dla bardzo wielu twórców o odrębnych orientacjach estetycznych, jak i podporządkowanie nowych języków poetyckich zadaniom politycznym. Nie oznacza to, że zaangażowanie ideologiczne uniemożliwiło funkcjonowanie różnego rodzaju awangardom poetyckim, należy jednak pamiętać, w jakich warunkach dokonywała się odnowa języka: w okresie zdominowania publicznego dyskursu przez komunistyczną propagandę poeta jawił się jako obrońca słowa, kustosz jego właściwych znaczeń i przeznaczeń. Kultywowanie tradycji mogło się wydawać najtrafniejszą postawą estetyczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta